Klarinet je velice rozšířený dechový nástroj. Na konci 17. století norimerský nástrojař Johann Christoph Denner sestavil první nástroj tohoto typu. Název nástroje byl odvozen od clariny (tehdejší trubky), jejíž tón připomínal.
Klarinet se skládá z pěti částí. První částí je hubice, na které je upevněn třtinový plátek, dále soudek, jež slouží k dolaďování nástroje, střední a spodní díl s klapkovou mechanikou a nakonec ozvučník, který má funkci zesilování zvuku. Nástroj je vyroben z grenadilového dřeva.
Vyrábí se několik druhů klarinetů, které se liší svým laděním a velikostí. Běžně se používá B klarinet. Dále A, Es a basový klarinet. Uplatnění nástroje je v sólové hře, symfonickém a dechovém orchestru, komorních uskupeních atd. Nástroj má široké uplatnění jak ve vážné hudbě, tak v hudbě lidové, klezmeru a jazzu.
Největší předností nástroje je možnost vyjádření široké palety nálad ve zvuku. Klarinet dokáže být smutný, temný a tajuplný. Ale také veselý, rozpustilý a něžný. Mezi nejvýznamnější klarinetisty dnešní doby patří Sharon Kam, Shirley Brill a Martin Fröst.
Citováno z: KARNETOVÁ Helena, Hudební nástroje v souvislostech, Gaudeamus, Hradec Králové 2008.