Kde je lépe
než tady?
 
 

Světy české animace a návštěva Národní galerie

20. 5. 2022 (12:11:13), Lubor Bořek

Zájezd výtvarného oboru ZUŠ Police nad Metují


Ve čtvrtek devatenáctého května jsme se vydali na výpravu za animací a uměním do Prahy. Naše poměrně početná skupina (64 osob) navštívila unikátní výstavu Světy české animace, která je instalována do 3. 7. 2022 v Prostorách Pražské tržnice. Nabízí komplexní vhled do historie české animace od předválečných let až po současnost. Viděli jsme artefakty z mnoha loutkových filmů včetně instalací prostředí, loutek i konkrétních scén. Rovněž výtvarnou přípravu i etapy realizace známých kreslených filmů i večerníčků. Rozdělili jsme se do tří skupin a využili možnosti komentovaných prohlídek.

Česká animace je jednou z našich výstavních skříní, která nás reprezentuje po celém světě.

I tato výstava se chystá dál přemístit na různá místa napříč světem. Jsme rádi, že jsme měli možnost ji navštívit na její první zastávce ještě u nás doma v Praze.


Po hodinové přestávce na občerstvení na Pražské tržnici jsme se vydali do Veletržního paláce, kde sídlí Národní galerie, konkrétně sbírky umění 19. a 20. století. Tyto sbírky obsahují unikátní díla, která se podařilo získat zejména v období intenzivní hospodářské i kulturní spolupráce Československé republiky a Francie v období mezi světovými válkami. Francouzští umělci měli tehdy rozhodující vliv na rozvoj světového moderního umění.

Naše sbírka je i ve světovém měřítku unikátní. Můžeme zde vidět díla impresionistů Clauda Moneta, Auguste Renoira, Camille Pissarra, Alfreda Sisleyho, ale i Vincenta van Gogha, Paula Cézanna, Paula Gauguina, Pabla Picassa, Joana Miróa a mnoha dalších známých světových i českých malířů. V expozici jsme vybírali díla konkrétních malířů, které jsme si vytáhli z připravených záložek a nakreslili malé skici.

V ateliérech výtvarného oboru budeme následně k těmto obrazům vytvářet krátké animace a zhotovíme si tak vlastního interaktivního průvodce Národní galerií.

Spojíme takto tyto dvě výstavy v jedno. Na práci se moc těšíme.

Zájezd se nám vydařil a můžeme návštěvu doporučit všem milovníkům umění. 


Srdečně zdraví vaši výtvarníci ze ZUŠ