(Modrásek, žluťásek, bělásek)
ANOTACE:
Cvičení na vyvážení bílé (WB). Nutno realizovat v interiéru s možností současného lokálního zasvícení světlem umělým (žárovky, halogeny) i denním (okna, LED, konverzní fólie ap.).
Žáci se naučí rozlišovat druhy světla a zvolit vhodné nastavení vyvážení bílé v kameře pro realistický barevný záznam. Podobně, jako ve cvičení KROSKOLET, si nejdříve ověří nefunkční způsoby, a potom nacvičují ten správný.
POPIS CVIČENÍ:
SVĚTLO - Nejdříve jsou žáci poučeni o dvou základních druzích světla. Definice barvy světla - denní (5 500K) a umělé (3 300 K) se vyjadřuje tzv. teplotou chromatičnosti ve stupních Kelvina.
NASTAVENÍ KAMERY - v kameře je nutné nastavit charakteristiku světla použitého pro zasvícení scény - vyvážení bílé (White Balance - WB).
MODRÁSEK - Nastavíme WB kamery na umělé světlo (symbol žárovka) a pořídíme s takto nastavenou kamerou záznam v prostoru nasvíceném denním světlem - natočený obraz bude modrý.
ŽLUŤÁSEK - Nastavíme WB kamery na denní světlo (symbol sluníčko). Při natáčení v umělém osvětlení bude obraz žlutý až do červena.
BĚLÁSEK - Nastavíme v konkrétním osvětlení WB správně, tj. při denním světle “sluníčko” a v umělém světle “žárovku”, nebo také můžeme použít uživatelské nastavení, kdy najedeme při daném osvětlení (denní nebo umělé) na bílou nebo neutrálně šedou plochu tak, aby v záběru nebylo nic jiného - a stiskem tlačítka potvrdíme volbu a tím kameře řekneme: “Toto je bílá”.
Určitá komplikace nastává, když se ve scéně objevují oba druhy světelných zdrojů, např. do místnosti, osvětlené umělým světlem, tedy žárovkami, dopadá denní světlo okny. V tento okamžik se musíme rozhodnout, jaká světelná charakteristika je pro náš záměr důležitější - a podle toho WB nastavit. Při nastavení na umělé světlo budou tedy okna modrá. Při natáčení scény v blízkém okolí okna zase nastavíme WB na světlo denní a odlesky žárovek budou zase žlutější.
Je zde i možnost využití konverzních fólií pro změnu teploty světla použitím buď na světelný park (modrá fólie - pozor, musí být nehořlavá), nebo na zakrytí oken (žlutá fólie - velká plocha), ale toto řešení je ve školní praxi obtížně dostupné.
Sestřih materiálu s drobnými barevnými korekcemi v DaVinci Resolve.
Někdy se může stát, že reálné vybarvení není “to pravé”. Najděte si na kanálu FILMOHRA na YouTube video “Vánoční minikoncert Základní umělecké školy v Polici nad Metují”. Bylo nahráváno při umělém osvětlení ve studiu školy. Při nastavení WB na umělé světlo bylo sice dosaženo reálného vybarvení záběrů, ale vánoční atmosféra se ztratila. Proto jsme při natáčení nastavili WB na denní světlo. Záběry sice zežloutly, ale získaly atmosféru osvětlení svíčkami, daleko vhodnější k vánoční atmosféře. Takže i s nastavením vyvážení bílé je možné pracovat kreativně.