Výlet do Petrofu

4. 11. 2023 (19:10:00), Michaela Ševců

O návštěvě výrobny a muzea firmy Petrof v Hradci Králové jsme s kolegy z klavírního oddělení mluvili již dlouho. Impuls k realizaci zájezdu byl hned dvojí. Jednak účast naší ZUŠ v grantové výzvě piana do škol, v které se již víc, než půl roku pokoušíme získat patřičný obnos na nákup nového koncertního křídla právě značky Petrof a jednak jarní koncert v Petrof Gallery, kde si mohli zahrát i naši žáci a přijeli doslova nadšení. Dne 24. října jsme se tedy vydali s našimi žáky především z klavírního oddělení, ale nejen, do firmy Petrof.

Výroba

Vzhledem k tomu, že nás bylo víc než dost, museli jsme se rozdělit na dvě skupiny. Většina exkurze probíhá přímo ve výrobních prostorách firmy. Vůně dřeva, laků, atmosféra poctivé a kvalitní práce, za kterou stojí spousta času, trpělivosti, zručnosti, obětavosti a oddanosti tomuto krásnému uměleckému řemeslu, vás přímo očaruje. A výsledkem jsou nástroje, které mají každý svůj rodný list, každý z nich je originál, se svou vlastní výrobní historií a s duší, která mluví. Tady člověk pochopí, že cena těchto nástrojů není v žádném případě přemrštěná.

Fotit se ve výrobně nesmí, tak pokud stojíte o to na vlastní kůži cítit to, co jsme tam cítili my, musíte si tam zajet také a prohlédnout si celý ten proces výroby od přípravy resonanční desky, až po přípravu jednoho jediného kladívka. Možnost si na vše sáhnout, dotknout se, byla přidaná hodnota návštěvy výrobny.

Muzeum

Další částí prohlídky je muzeum historických i moderních kousků, které v Petrofu během více než 150 let dlouhé historie vznikly. Na pradědečka Antonínka (klavír, který vyrobil Antonín Petrof) je ale již lépe se pouze dívat, protože jak nám bylo řečeno, tak naladit již nejde. Zde se děti vyřádily. Nevěděly, kam jít dříve, na co si zahrát. Doslova se nemohly odtrhnout zvlášť od některých kousků, např. od disco křídla s neonovým podsvícením. Rády si také zahrály na harmonium nebo varhany, či na malý klavír, tzv. motýlek. Zde jsme se také setkali s paní Petrofovou, která představuje již 5. generaci rodiny Petrofovi. Osobně jsme si tak mohli vyslechnout příběh této rodiny, všechny strasti, kterými prošli a jak velmi museli bojovat, aby si to svoje rodinné stříbro uhájili. O to větší mají tyto nástroje hodnotu, protože za nimi stojí příběh lidí, kteří to nevzdali, kteří do dnešního dne dělají vše proto, aby se za svojí práci nemuseli stydět.

Showroom

Závěr naší exkurze patřil showroomu. Zde jsme si opět mohli zahrát na různé typy prodejních nástrojů a porovnat si jednotlivé kousky. Zde jsme také pohladili to naše vysněné křídlo. Ano, je malé, přesto milé a půvabné. Poputuje již brzo k nám a bude zdobit náš sál?

Některé děti dokonce nezlákala ani velice lákavá hudební kavárna a do posledního dechu proháněly bílé a černé klávesy. Přesto se nás našla ale celá řada, kteří jsme ocenili výbornou kávu a exkluzivní dortíky. To byla taková příjemná tečka za tím naším výletem.

Již cestou zpět jsme začali plánovat opakování. Ať si to užijí i ti, co se teď nevešli a co by také rádi jeli.

Zde si můžete prohlédnout některé momentky....