Výtvarná výstava na Filmovém festivalu Jeden Svět

27. 3. 2024 (21:28:40), Petra Nádaždyová

Umělecký pohled dětí na film “Můj neslyšící brácha”

V rámci letošního Filmového festivalu Jeden Svět, který proběhl 22. až 24. března 2024 v Kolárově divadle, měli návštěvníci jedinečnou příležitost nejen prozkoumat svět dokumentárních filmů, ale také si prohlédnout doprovodnou výstavu, kterou připravili pro návštěvníky festivalu žáci výtvarného oboru naší ZUŠ.

Díla vystavená na této výstavě prezentovala výtvarné vyjádření a ztvárnění tématu k filmu Můj neslyšící brácha od režiséra Petra Hoffmana Kimballa. (USA, 2022)

Film vypráví příběh rodiny, která čelí výzvám spojeným s neslyšícím synem Bennettem. Rodiče, kteří se snaží porozumět svému synovi a zajistit mu plnohodnotný život, podstoupí těžké rozhodnutí ohledně léčby. Synopse filmu ukazuje, jak se rodina snaží překonat výzvy spojené s neslyšícím členem rodiny a jak se každý člen učí novým způsobům komunikace. Díky vložení kochleárního implantátu do ucha se Bennettovi otevírá nový svět možností, avšak i tak zůstává komunikace v rodině výzvou, které se všichni snaží čelit.

Každé vytvořené dílko představuje jedinečné vyjádření myšlenek a emocí mladých výtvarníků, kteří se snažili zachytit hloubku příběhu a sdělit své osobní dojmy.

Díla především připomínají důležitost komunikace a porozumění v rodině a také oslavují sílu lidského vyjádření a kreativity.

Celý proces, od sledování filmu po tvorbu a prezentaci formou výstavy, byl pro nás nezapomenutelným zážitkem, který nás obohatil a inspiroval k další tvůrčí činnosti. Filmový festival Jeden Svět nám poskytl jedinečnou příležitost prozkoumat svět lidských příběhů a přetvořit je do umění a my jsme rádi, že jsme se na tomto procesu mohli podílet.